Question related to SV calculation
Submitted by hemald on Sun, 08/23/2015 - 04:19
Hello
Please help me understand how to calculate the PV for determining the SV for answering the below question.
You are a project manager who is in charge of a technical documentation project. The project is 30% complete after 2 months and has cost $53,000. The budget for the project is $90,000 and is scheduled to last 6 months. How is the project performing?
Choose one answer.
a. The project is behind schedule and over budget.
b. The project is ahead of schedule and under budget
c. The project is ahead of schedule and over budget.
d. The project is behind schedule and under budget.
Ans a.
Please explain me how to solve this question.
Thanks
Forums:


riyerashwin
Wed, 08/26/2015 - 05:55
Permalink
BAC = 90000
BAC = 90000
AC = 53000
Project is 30% complete - That means work worth of 30% * 90000 is completed, i.e EV =27000
The target is to complete 90000 worth of work in 6 months. So in 2 month it is planned to complete 90000/3 = 30000, which is the PV
So we have
EV = 27000
AC = 53000
PV = 30000
EV - PV - in negative --> Behind scheule
EV -AC - in negative -- > over budget
So the answer is A
deepagoswami
Wed, 10/14/2015 - 15:20
Permalink
How did u calculate PV
I am a little confused with the response. Why did u divide 90,000 by 3. shouldnt it be divided by 2 cuz we have to calclate the PV for 2 months ?
Pls elaborate.
Thanks
Adela
Wed, 10/14/2015 - 15:47
Permalink
put it in this way:
put it in this way:
The project cost $90,000 for 6 months, then how much does it costs for 2 months?
Ans: 90000:6=X:2 (Assume X is the cost for 2 months)
90000/6=X/2
X=(90000*2)/6 = 90000/3 = 30000
As a result. PV=$30,000